Sobota, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 9828
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Spacerkiem do Kolejkowa

Piątek, 3 maja 2024, 19:03
Aktualizacja: 19:06
Autor: Krzysztof Tęcza
Jelenia Góra: Spacerkiem do Kolejkowa
Fot. Krzysztof Tęcza
Kolejny, już 26. spacer historyczno-krajoznawczy, zorganizowany przez Muzeum Karkonoskie i Regionalną Pracownię Krajoznawczą Karkonoszy działającą w Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze odbył się, jak zwykle w ostatnią środę miesiąca, w tym wypadku 24 kwietnia 2024 roku.

Tym razem za temat spaceru obrałem modelarstwo. Dlatego też odwiedziliśmy Modelarnię „Kolejkowo” od niedawna działającą w Jeleniej Górze przy ulicy Legnickiej 2. Dzięki wizycie w tak niezwykłym miejscu mieliśmy możliwość zapoznać się z tradycją modelarstwa jeleniogórskiego a także historią „Kolejkowa”.

Podczas niezwykłego spaceru oprowadzający nas po obiekcie, bardzo sympatyczny przewodnik o imieniu Jędrzej, pokazał nam makiety przedstawiające ukształtowanie terenu, zabudowę miejską, obiekty przyrodnicze, różnego rodzaju pojazdy wykorzystywane w transporcie publicznym ale także przedstawił proces tworzenia różnego rodzaju obiektów. Począwszy od figurek ludzi czy zwierząt, przez układy urbanistyczne do makiety prezentującej najcenniejsze zabytki Jeleniej Góry.

Aby przekazywane wiadomości były dla nas jak najbardziej zrozumiałe utworzono w „Kolejkowie” ścieżkę edukacyjną. Początek każdej makiety to oczywiście pracownia projektowa. Po zaprojektowaniu danego obiektu pracownik obsługujący bardzo nowoczesne komputery pilnuje by przygotowywana makieta ściśle odpowiadała projektowi. Następnie poszczególne jej elementy są scalane, malowane i w końcu umieszczane na makiecie.

Gdyby komuś wydawało się, że nie jest to zbyt trudne to zachęcam do przyjrzenia się pracy pań, które malują poszczególne elementy. To tutaj poprzez mieszanie kolorów uzyskuje się trójwymiarowe złudzenie odpowiadające za odbiór danej figurki. Jest to niezwykle pracochłonna czynność. Wystarczy powiedzieć, że na jedną małą figurkę przedstawiającą człowieka trzeba poświęcić około 6 godzin pracy. Również odpowiednio dobrane i rozmieszczone oświetlenie scenki ma olbrzymi wpływ na to jak nasz umysł ja odbierze.

Bardzo ciekawie prezentują się rozwiązania komunikacyjne, w których samochody czy pociągi poruszają się dzięki stworzeniu odpowiedniego systemu sterowania nimi. Mało tego poprzez zastosowanie odpowiednich technik figurki przedstawiające np. zwierzęta poruszają się w sposób podobny do rzeczywistego. Aby dodać więcej realizmu na niektórych makietach wywołuje się zjawiska atmosferyczne takie jak deszcz czy burza.

Podczas niespełna godzinnego spaceru dowiadujemy się zarówno o pracy modelarzy przygotowujących pojedyncze figurki czy też całe makiety, które możemy podziwiać m.in. w „Kolejkowo” Wrocław czy „Kolejkowo” Gliwice. Niebawem uruchomione zostanie „Kolejkowo” Warszawa.

Ponieważ od dawna wiadomo, że nauka najlepiej dociera poprzez zabawę w jeleniogórskiej modelarni przygotowano ofertę edukacyjną dla szkół i przedszkoli. Jeśli chodzi o najmłodszych to oferta skierowana do przedszkolaków pozwala poznać tajniki zawodu modelarza, a także uczy jak dobierać kolory czy odpowiednią skalę makiet by osiągnąć zaplanowany efekt.

Kolejne warsztaty są przeznaczone dla uczniów klas 1-3, 4-8 oraz szkół ponadpodstawowych. Ważnym jest, że oprócz zasad obowiązujących przy wykonywaniu miniatur poprzez prezentację makiet z najcenniejszymi zabytkami danego miasta czy regionu młodzież poznaje także historię swojej małej Ojczyzny.

Myślę, że zaproponowany przeze mnie temat był niezwykle ciekawy i pozwolił chociaż na chwilkę przypomnieć sobie młodzieńczy świat zabawy.

Dziękuję właścicielom obiektu oraz jego menadżerce, pani Kasi, za bezpłatne przyjęcie nas w tym miniaturowym świecie a naszemu przewodnikowi Jędrzejowi za cierpliwość i wyczerpujące wiadomości dotyczące zarówno procesu tworzenia tego magicznego miejsca jak i związane z historią jeleniogórskiego modelarstwa.

Krzysztof Tęcza

Twoja reakcja na artykuł?

13
57%
Cieszy
2
9%
Hahaha
3
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
4
17%
Złości
1
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
408
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Zebrali 9 tys. zł i kupili nowe kanapy dla uczniów!
 
Aktualności
200 tysięcy turystów w jednym miejscu!
 
Koszykówka
MP: Głowy do góry, walka się nie skończyła!
 
Kultura
Moniuszko w filharmoniii
 
Kultura
Finał Ligi Rocka
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group