Piątek, 10 maja
Imieniny: Antoniny, Izydora
Czytających: 10419
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Szkoda całkowita z OC sprawcy – najważniejsze informacje i prawo do odwołania

Wtorek, 16 kwietnia 2024, 20:46
Aktualizacja: Środa, 17 kwietnia 2024, 20:47
Autor: ts
Polska: Szkoda całkowita z OC sprawcy – najważniejsze informacje i prawo do odwołania
Fot. ts
Ten rodzaj szkody pojawia się w przypadkach, gdy uszkodzenia pojazdu są na tyle poważne, że naprawa przestaje być ekonomicznie uzasadniona lub niemożliwa. W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić, na czym dokładnie polega szkoda całkowita, jak różni się od szkody częściowej i jakie kroki można podjąć, aby ewentualnie zakwestionować decyzję ubezpieczyciela.

Czym jest szkoda całkowita z OC sprawcy?
Szkoda całkowita z OC sprawcy występuje wówczas, gdy pojazd uczestniczący w wypadku został tak poważnie uszkodzony, że koszty jego naprawy przekraczają jego wartość rynkową przed wypadkiem lub są zbliżone do tej wartości. W praktyce oznacza to, że ekonomicznie nieopłacalne jest przywrócenie pojazdu do stanu sprzed wypadku. Szkoda całkowita jest stwierdzana również wtedy, kiedy naprawa samochodu nie jest możliwa ze względów technologicznych.
W takiej sytuacji ubezpieczyciel zobowiązany jest do wypłaty odszkodowania, które jest różnicą pomiędzy wartością pojazdu przed szkodą a po szkodzie (czyli tzw. wraku).

Różnica między szkodą całkowitą a szkodą częściową
Główną różnicą między szkodą całkowitą a szkodą częściową jest skala i ekonomiczna ocena uszkodzeń. Szkoda częściowa oznacza, że pojazd jest uszkodzony, ale koszty naprawy są mniejsze niż jego wartość przed wypadkiem. W takiej sytuacji ubezpieczyciel pokrywa koszty naprawy pojazdu. Natomiast w przypadku szkody całkowitej, naprawa nie jest ekonomicznie uzasadniona, co prowadzi do konieczności wypłaty równowartości wartości pojazdu przed szkodą.

Prawo do odwołania
Decyzja ubezpieczyciela dotycząca odszkodowania nie zawsze musi być ostateczna. Poszkodowani mają możliwość złożenia odwołania, jednak ważne jest, aby byli świadomi, że na taki krok nie mają nieograniczonego czasu. Terminy na odwołanie, także na złożenie pisma o tytule szkoda całkowita odwołanie są ściśle określone przez prawo. Zgodnie z art. 819 § 1 Kodeksu cywilnego, ogólny termin na odwołanie od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego wynosi 3 lata. Oznacza to, że poszkodowany ma trzy lata od dnia, kiedy dowiedział się o naruszeniu swoich praw, aby podjąć kroki prawne przeciwko towarzystwu ubezpieczeniowemu.

Jednakże, prawo przewiduje również wyjątki od tej reguły. Jeśli do zdarzenia, które spowodowało szkodę, doszło w wyniku popełnienia czynu niedozwolonego, termin na odwołanie się wydłuża się do 10 lat. Czyn niedozwolony to takie działanie lub zaniechanie, które narusza prawo lub jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, powodując szkodę innej osobie, jak na przykład wypadek spowodowany przez kierowcę będącego pod wpływem alkoholu.

Odwołanie musi spełniać określone wymogi formalne – powinno być złożone na piśmie i odpowiednio uzasadnione. Bardzo ważne jest zgromadzenie odpowiednich dowodów. Mogą to być zdjęcia, opinie niezależnych rzeczoznawców, dokumentacja z warsztatu naprawczego.
Po złożeniu odwołania, ubezpieczyciel ma obowiązek ustosunkować się do niego w ciągu 30 dni. W przypadku ponownej odmowy, poszkodowany może zwrócić się o pomoc do Rzecznika Finansowego lub skierować sprawę na drogę sądową.

Podsumowanie
Szkoda całkowita z OC sprawcy wymaga od poszkodowanego szczególnej uwagi zarówno w kwestii zrozumienia definicji, jak i swoich praw. Prawo do odwołania jest istotnym mechanizmem ochrony interesów poszkodowanego i pozwala na dochodzenie sprawiedliwości w przypadku niesłusznych decyzji ubezpieczyciela.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
83
Puzyńska Katarzyna
37%
Twardoch Szczepan
35%
Żulczyk Jakub
28%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
112
Czołówka w Sosnówce
 
112
Jechali powoli, a i tak kolizja
 
Aktualności
Piknik w KSON
 
112
Fiat, Ford i Seat zderzyły się na Wolności
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group